От 1 септември цените на денталните дейности, без високоспециализираните и протезирането, се увеличават с приблизително 10%

„Подписването на двата анекса – към Националния рамков договор за медицински дейности за 2020-2022 г. и Националния рамков договор за дентални дейности за 2020-2022 г. е следствие от конструктивните преговори, проведени между Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз и Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса, със съдействието на Министерството на здравеопазването и благодарение на проявеното разбиране и ангажираност от страна на министър-председателя и на финансовия министър, на които изказвам специални благодарности.“ Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов пред медии.

По отношение на денталната помощ: от 1 септември до 31 декември 2020 г. ще бъдат увеличени цените на всички дейности, с изключение на високоспециализираните и протезирането с приблизително 10 %. Това ще доведе до увеличаване на средномесечните плащания за извършената дейност през последните 3 месеца на годината и ще повиши качеството на предлаганата дентална помощ.

„Българският зъболекарски съюз за пореден път проведе прагматични и ползотворни преговори с Надзорния съвет на Касата, с участието на министъра на здравеопазването и увеличението с 10 %, което договорихме, ще послужи за увеличаване на трудовите възнаграждения, а качеството на предлаганата дентална дейност ще бъде запазено и дори подобрено.“ Това каза председателят на УС на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков.

Здравният министър посочи, че като резултат са увеличени финансовите средства за дейностите, извършвани от договорните партньори на Националната здравноосигурителна каса, както следва:

  • По отношение на болничната медицинска помощ, тоест над 350 лечебни заведения в страната, се предвижда увеличение на цените на клиничните пътеки първо с 20 лв., с които 20 лв. се покриват тестовете, които евентуално ще се правят на пациенти, съмнителни за коронавирусна инфекция. Освен това всички клинични пътеки ще бъдат увеличени с 10%, считано от 1 август до 31 декември 2020 г. Това увеличение ще има устойчив характер и през следващата година.
  • По отношение на първичната извънболнична медицинска помощ, която обхваща над 4400 практики, цените на всички дейности се увеличават средно с 10% и с между 1 и 2 лв. за дейност. Това ще доведе до увеличаване на средномесечните плащания за извършената от изпълнителите дейност, както и на цените за заплащания на преминал пациент – т. нар. капитационни плащания.
  • По отношение на специализираната извънболнична медицинска помощ се увеличават цените на първичните и вторични прегледи приблизително с 10 %, като тук се увеличават както цените, така и обемите. Това касае над 6000 практики и се отнася за периода от 1 август до края на годината.

„Искам да изкажа своята благодарност за още една добра новина, освен съобщените дотук, а именно, че днес Надзорният съвет на касата взе решение с икономиите в бюджета на НЗОК и с цел вливане на свежи средства в лечебните заведения, да се пристъпи към изплащане до края на годината на извършената и неразплатена дейност от 2015 и 2016 г.“ Това посочи председателят на Управителния съвет на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров, като уточни, че това ще стане с промени в Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2020 г. „Убеден съм, че това би дало устойчивост и спокойствие във финансов план на лечебните заведения в есенния период, който ни очаква.“

По отношение на търговците на дребно, които обслужват рецептите за 100% платени лекарствени продукти от НЗОК: ще се увеличи стойността на заплащането на рецепта с 10 %. Тази договореност беше постигната благодарение на отличния диалог с председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова и членове на съсловната организация.

Източник: Министерство на здравеопазването

За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към фейсбук групата Сподели със „Стоматологичен свят“.

Акцентите от деня и седмицата следете и на нашата Фейсбук страница.