(Опитът на немската натуропатична школа в областта на стоматологичната патология)
„Две трети от всички заболявания на вътрешните органи са свързани с болести на зъбите.“
Вернер Бекер, президент на Федералното сдружение на зъболекарите натуропати в Германия
Автор на статията „Приложение на Шуслеровата терапия в стоматологичната практика“: графиня Ангелика Волфскийл фон Райхенберг, натуропат и Шуслеров терапевт
Графиня Ангелика Волфскийл е натуропат и психологичеки съветник, популярна със задълбоченото си натуропатично познание лектор и автор на книги по Шуслерова терапия. Лектор е на Биохимичния съюз на Германия. В практиката си включва също класическа хомеопатия, терапия по рефлексните зони на краката, терапия на гръбначния стълб, ирисова диагностика, традиционна китайска медицина, аюрведа и др.
Източник: Публикация от немското специализирано списание за приложна комплементарна медицина AKOM – Angewandte Komplementärmedizin | AKOM 04 | 2021
www.akom.media
Повечето лекари рядко обръщат внимание на връзката между заболяванията на вътрешни органи и проблеми при зъбите, макар че това често е причина за:
√ Стомашно-чревни оплаквания
√ Оплаквания, свързани със сърцето и кръвообращението
√ Ревматизъм и мигрена
√ Синузит
√ Очни оплаквания
√ Алергии
√ Проблеми със забременяването – склонност към спонтанни аборти
√ Неврологични оплаквания и др.
В областта на денталната практика от голямо значение са следните зони – причина за фокална инфекция:
• Максиларни и фронтални синуси и клетки на етмоидалната кост при децата
• Зъби
• Амалгами и други материали, използвани в стоматологията
• Проблеми с челюстната става или неправилна подредба на зъбите
• Нервно-психично натоварване като зона на нарушена функция
Наличието на фокално огнище е увреждащ фактор, който възпрепятства кибернетичното регулиране на тялото. Особено реакцията на въздействия, които нарушават реда в тялото.
Коренът на заболяването, според това определение, вече не трябва да се търси в пряката връзка между причина и следствие. Човешкото тяло е биокибернетично чудо. При нормални обстоятелства то е в състояние да преодолее и да се възстанови при натоварване с различни увреждащи фактори като напр. вирусни заболявания, токсини в храната и т.н.
Ако в тялото има тлееща инфекция, то тази възстановителна способност на тялото се възпрепятства, а в най-лошия случай – напълно се блокира. Резултатът от това е появата на болестта. Следователно тялото се разболява, когато вече не може да се справя с хроничното огнище на микровъзпаление или в допълнение към наличието на възпалителен процес се наслагва фактор, който допълнително отслабва организма.
Фокалните огнища засягат регулаторната способност на организма
Ако човек има хронично заболяване, при което не може да се открие връзка между причина и следствие, и/или ако пациентът слабо отговаря на регулиращи терапии, напр. Шуслерова терапия, акупунктура или хомеопатия, причината трябва да се търси в потенциално наличие на фокално огнище.
Ако с Вашия пациент не успявате да постигнете напредък в терапията (стигнали сте до „зацикляне“), то тогава си заслужава да се приложи Шуслерова сол №12 Калциум сулфурикум D6 във висока доза, еднократно, като метод за откриване на фокално огнище. В рамките на няколко часа след приема пациентът ще Ви потърси, защото ще има болка. По този начин сме постигнали целта си – откриваме огнището. Понякога този метод е неприятен за пациента, но е много важно за успеха на лечението.
Като натуропат винаги работя с интегративно ориентиран дентален лекар и в партньорство с лаборатория, в която могат да се изследват стойности като протеини RANTES, Meraptane, Thioether.
Синуси и тонзили като огнище на възпаление?
При наличие на огнищна инфекция в синусите и тонзилите е добре да се прегледат следните зъби:
Горна челюст 1.1.1.2. + 2.1. 2.2.
Долна челюст 4.1.4.2. + 3.1.3.2.
Въпроси към пациента или лекуващия лекар, които би трябвало да възникнат.
Има ли прием на:
• Медикаменти?
• Кортизон?
• Антибиотици?
• Наличие на метаболитни заболявания?
В натуропатията се приема, че проблемите със зъбите често са свързани с повишен риск от диабет.
Ако наличието на възпалително огнище остане неустановено, налице е също така повишен риск от инсулт или сърдечен удар. Съществуват изследвания, които показват наличието на връзка между пародонтит и хронично заболяване на дихателните пътища, ревматизъм, както и усложнения при бременност.
Непоносимости към материали в зъболечението
Амалгами, различни по състав и/или преработка метални сплави, импланти, изкуствени вещества, смесени вещества и т. н. могат да предизвикат силни реакции в целия организъм въз основа на състава си. Понякога тази реакция е предизвикана от локални предпоставки в устната кухина – микровъзпаления, рагади, свръхкиселинност и др. Тук е важно пациентите да бъдат попитани какъв вкус усещат в устата си. Вкусът, който имат, винаги е показателен. Тук също е препоръчително да се направи анализ на слюнката в специализирана лаборатория.
Максиларен синус
Причини за честите хронични инфекции на максиларния синус можем да открием в неблагоприятната анатомична форма, високо разположения остиум, евентуално нарушение на кръвообращението на костите и лигавици. Според Лехнер около 30-40% от хроничните инфекции на максиларния синус остават неразпознати.
Съществува енергийна връзка между дебелото черво и максиларния синус. Тази връзка често се наблюдава в практиката и е важно да се има предвид при деца с хронична хрема и често рецидивиращи отити. Тъй като при новородените има неразвит фронтален и етмоидален синус, особено голямо внимание трябва да се отдели на клетките на сфеноидалния синус.
Съвет от практиката
По принцип моите пациенти започват всяко едно лечение задължително с нова четка за зъби. Четката за зъби трябва да се сменя редовно, на кратки интервали. Освен това е важно четките на цялото семейство да не се държат в една чаша. Задължително изискване към моите пациенти е също така да си почистват зъбите преди закуска – образувалият се през нощта бактериален филм се задържа по зъбите и с храната се поглъща отново (реинфекция!).
Челюстна става
Челюстните стави са най-натоварените в човешкия организъм. За разлика от други, челюстните стави се включват винаги синхронно със своя партньор – контралатералната челюстна става, и са най-активни.
Постоянното напрежение в челюстните стави може да бъде резултат от постоянно движение при говорене. Също може да е свързано с дъвкането, нощно стискане на челюстите и скърцане със зъби, загуба на дъвкателна повърхност и нарушена позиция на зъбите в покой. Ставите определят позицията на долната челюст към черепа. По този начин косвено влият върху позицията на шийните прешлени и респективно върху цялото тяло.
Проблемите с челюстната става могат да предизвикат други оплаквания
Проблемите в челюстната става могат да имат влияние върху цялото тяло и поради своята пространствена близост с Nervus facialis и с областта на Nervus trigeminus.
Nervus trigeminus заема около 50% от Gyrus prae- и postcentralis. Неговото ядро обхваща значими области като Medulla oblongata, Pons и части от средния мозък. По този начин стои в директна или индиректна връзка с всички други мозъчни структури. По тази причина е логично проблемите в тази област да предизвикат проблеми в други области.
Най-важните Шуслерови соли тук със сигурност са №2, №5 и №7, т. нар. „биохимична енергийна люлка“. Към тях е добре да се добави и препоръката за нанасяне на Шуслерови мехлеми №2, №5 и №7 с потупване в областта на напрежение или в т. нар. „точки за стимулиране“.
Шуслерови соли за психика и нерви:
№2 Calcium phosphoricum
№5 Kalium phosphoricum
№7 Magnesium phosphoricum
№8 Natrium chloratum
№9 Natrium phosphoricum
№11 Silicea
⇒ ШС №2 Calcium phosphoricum D6
Активира парасимпатикуса. Основно средство срещу крампи, мравучкане, изтръпналост. Помага при всички състояния на страх и при депресия.
⇒ ШС №5 Kalium phosphoricum D6
Действа като средство за стимулиране на симпатиковата нервна система. Свързва мастните киселини и подобрява синтеза на лецитин.
⇒ ШС №7 Magnesium phosphoricum D6
Минералната сол на вегетативната нервна система и гладката мускулатура. Области на влияние:
√ Кръвообращение
√ Дишане
√ Функции на жлезите
√ Хормонален баланс
√ Контракции
⇒ ШС №8 Natrium chloratum D6
Влияе върху предаването на нервния импулс. Грижи се за съхраняване чувствителността на нервното влакно.
⇒ ШС №9 Natrium phosphoricum D6
Предотвратява свръхкиселинността на кръвта, подобрява нервната проводимост – като предпазва миелиновите влакна от киселинни отлагания и развитие на невралгии.
⇒ ШС №11 Silicea D12
Функционално активна за нервните влакна. Помага за предаване на нервните импулси, укрепва нервите. Тъканната детоксикация и регенерация се осъществява само в парасимпатиковата фаза. Когато организмът се намира предимно в симпатиковата фаза, са възпрепятствани процесите на регенерация. Винаги трябва да се има предвид психосоматичната връзка между органи и емоции. Напр. жлъчка – угриженост, черен дроб – гняв, бял дроб – мъка, далак – страх и т.н.
Челюстна ортопедия
Нараства броят на пациентите, които имат оплаквания както от лигавиците на устата, така и на дебелото черво. Афти, болки, възпалени части на лигавицата, на езика, парене на езика, метален вкус и др.
Днес се работи с много строго регулиране. Много често се използват брекети. Преимуществото е, че лекарят определя колко бързо да се променя позицията на зъбите и колко дълго да се упражнява натиск върху тях.
Недостатъкът е в това, че лечението често започва тогава, когато растежът на костите вече е много напреднал. Затова долната челюст и особено ставата трудно се напасват към променените позиции на зъбите и променената оклузия.
Освен това, често младежите са вече в пубертета, което е предпоставка за лоша устна хигиена. А устната хигиена при брекети е от изключително значение. Ако при брекетите чистенето на зъбите е занемарено, със сигурност ще се развият кариеси. Освен това металът е в постоянен контакт с лигавицата и може да доведе до сенсибилизация. В моята дълга практика имам доста потвърждения за това. Възможно е да отключи проблеми като булимия, задух, възпаление на дебело черво. Решението винаги е било сваляне на шините.
Шини за бруксизъм
Стискането на зъбите упражнява неимоверен натиск, който стяга мускулатурата не само на лицето, но и на челюстта, врата, раменете и дори гърба. Мускулният спазъм предизвиква главоболие, шум в ушите, нарушения в периферното зрение. Често се уврежда челюстната става. В такива случаи препоръчвам шини за бруксизъм като защита, лечение с остеопатия, мануална терапия и в целия този процес е много важно съдействието от страна на пациента.
За релаксация на мускулния спазъм – Шуслерова сол №7
• Повлиява вегетативната нервна система
√ Регулира функцията на гладката мускулатура и ефективно
се прилага при спазми и колики
(стрeлкащи, пробождащи болки)
• Подобрява функционалния капацитет на волевата мускулатура – прилага се при мускулни крампи
• Влиза в състава на емайла и периоста на кости и зъби
ОСНОВНИ приложения на ШС №7 Magnesium phosphoricum в денталната практика:
√ Спастични, стрелкащи, въртящи, пробождащи болки,
успокояващи се от натиск и затопляне
√ Невралгична болка при ортодонтско лечение
√ Неврит (съвместно с ШС №9 Na phos и ШС №11 Silicea)
√ Невралгия на n.facialis със стрелкащи спастични болки
и сълзотечение (съвместно с ШС №8 Na chloratum) или с ШС №3 Fer phos при наличие на възпалителен
процес)
√ Болезнен пробив на зъбите (съвместно с ШС №2 Ca phos)
√ Успокояващ ефект преди манипулация
√ Тризмус
√ Тремор на устнитe
Заключение
Заболяванията на зъбите или челюстта могат да доведат до значителни здравословни проблеми в организма. От гледна точка на натуропатията денталното лечение е взаимосвързано с цялостното лечение на организма.
Бъдете здрави!